



A cseresznye az “Istenek” eledele
A friss cseresznyelé erőteljesen lúgosító hatású, ezért hatásosan gyógyítja a köszvényt, és az ízületi gyulladást. Teljes cikk »
Az északi félteke mérsékelt övében 15 acsalapu faj él, közülük kettő hazánkban is előfordul. Az acsalapu nemzetség fajai a feszkesvirágzatúak családjába (Compositae) tartoznak.
A közönséges acsalapu a Kárpát-medence hegyvidékein mindenfelé gyakori. Forrásos, vizenyős helyeken, patakok mentén helyenként tömegesen nő, az úgynevezett magaskórós növénytársulás jellegzetes alkotóeleme. Rendszerint kétlaki, évelő növény. Hússzínű női virágzatai fürtben jelennek meg még a levelek kifejlődése előtt, március-áprilisban.
A valeriánának, vagy más néven macskagyökérnek hosszú történelme van a gyógynövények körében. Hagyományosan álmatlanság, szorongás, magas vérnyomás, fájdalom, és menstruációs görcsök ellen a leghatásosabb. Igazi erős és természetes fájdalomcsillapító, valamint enyhe nyugtató hatású növény. Kutatások kiderítették, a titka abban rejlik, hogy képes az agyba bejutva a legfőbb gátló ingerületátvivő anyag a GABA szint csökkenteni, így hozzásegíti a szervezetet a természetes pihenésre, és relaxációra. Nyugtató hatása miatt fontos, hogy ne szedd egyszerre izomlazítókkal, vagy más fájdalomcsillapítókkal, és konzultálj mindenképpen ellőtte az orvosoddal.
Citromszagú mézfű, citromfű, citromszagú melissa, gyógyító méhfű, kerti méhfű, mézeiké, mézgáncs, orvosi méhfű (Melissa officinalis). Ajakosak (Labiatae). 30—80 cm. Szára rendszerint ágas és gyapjas, levelei nyelesek, tojás alakúak, tompák, csipkések, vagy csipkésen fűrészesek;
A legyezőfüvek nemzetsége a rózsafélék családjába (Rosaceae) tartozik, 10 fajuk az északi féltekén honos. A réti legyezőfű nálunk, az Alföldön szórványos, másutt gyakori.
Nálunk az egész országban közönséges és gyakori, gyomtársulásokban, parlagokon, ártéri ligetekben, sziklás erdőkben, szemétdombokon és falak tövében. A mákfélék családjába (Papaveraceae) tartozik, és a nemzetség egyetlen tagja, mely Eurázsia mérsékelt és hűvösebb éghajlatú területein honos, de már Észak-Amerikában is elvadult.
Orvosi somkóró, buckóró, dutkóró, királyfű, királyné asszony káposztája, medvefű, molyfű, nagy lóhere, patikai mézkerep (Melilotus officinalis). Hüvelyesek (Leguminnosae). 50-100 cm. Hármas levele hosszú-nyelű, tövén apró, sertenemű párhával.
Selyem sárda, sárga, vagy selyem mályva, sarda, szép asszony tenyere (Abutilonavicenae ). Mályvafélék ( Malvaceae ). 50-120 cm.
Pipacsmák, bujdosó, vagy büdösmák, cucik, lúdmák, pitypalatyvirág, veresmák ( Papaverrhoeas ). Mákfélék ( Papaveraceae ) 15-60 cm.
Ne nyúlj hozzám, engem ne bánts, fájvirág, kisasszony papucsa, rejtike, sárga ibolya ( Inpatiens noli me tangere ). Ne nyúlj hozzám-félékhez tartozik. ( Balsamicaeae ) tartozik.
Pompás diófa ( Juglans regia ). Diófélék ( Juglandaceae ). Mindenki ismeri. Levelei gyógyszert képeznek. Gyümölcse jóízű, olajtartalmú., fája becses bútorfa.
Használata:
A dió bele mézzel és rutával összetörve és fájó mellre kötve fájdalomcsillapító szer., kificamodott tagra kötve gyógyító hatással bír. Ütéstől, veréstől eredő daganatokra hagymával, mézzel összetört dióbelet kell rakni. Gyógyító hatása szembetűnő.
Galagonya ( Crataegus monogyma ). Rózsafélék ( Rosaceae ).3-5 m.
Vetési tarsolyfű, fokhagymaszagú fű, borsócska, poloskafű, temondádfű, vad mustár ( Thlaspi arvense ). Keresztesekhez ( Crusiferae ) tarozik. 10-50 cm.
